Čestným hostem veletrhu Svět knihy Praha 2020 mělo být Polsko.

Ve čtvrtek 14. 5. měl začít Svět knihy Praha 2020 s Polskem jako hlavní hostující zemí. Ačkoli se mezinárodní knižní veletrh a literární festival nemůže uskutečnit, Polský institut pro vás připravil dálková, ale o intenzivnější setkání s polskou literaturou.

Každý den od 11. 5. až do příští neděle pro vás pro vás bude přichystané minimálně jedno malé překvapení nebo pozvánka. 11. 5. o svých oblíbených polských autorech a autorkách, ale také vztahu k polské literatuře, nebo nošení polských a českých samizdatů přes hranice v rámci Solidarność Polsko Czesko Słowacka ; Poľsko-česko-slovenská Solidarita hovoří Jáchym Topol, kterého jsme navštívili v Knihovně Václava Havla. Ve videu najdete i pozvánky k přečtení (nejen) českých překladů z polštiny vydaných ve Fra, Absynt - reportážní literatura, Ústav pro studium totalitních režimů nebo Kniha Zlín)

Následovat budou Petra Hůlová, Jiří Trávníček, Petr Zelenka nebo Petr Borkovec.

Sledujte akci Polská literatura zblízka na dálku!

Vznik videí podpořil Instytut Książki, který byl také hlavním partnerem polského programu na Svět knihy Praha 2020.

Část polských programů můžete poslouchat na Českém rozhlasu Vltava,který připravoval u příležitosti veletrhu cyklus pořadů zaměřených na polskou literaturu. Během deseti květnových dnů se i přesto můžete zaposlouchat do básní, reportáží nebo povídek vybraných autorů a autorek.

Vyšla také polská advojka.

V úterý se můžete těšit na premiéru online čtení, Petr Borkovec si do Fra "pozval" Marzannu Kielara!

_____________________________________________________

Svět knihy Praha 2020 ukáže různorodost polské literatury.
Hlavní hvězdou bude Andrzej Sapkowski

 

Druhá tisková zpráva (4. 3. 2020)

Druhá tisková zpráva v pdf

Program, který od 14. do 17. května zaplní výstaviště v Holešovicích, vzniká v česko-polské spolupráci. Jeho poznávacím znamením je různorodost. Návštěvníci se setkají s autory populárních detektivek, nejzajímavějšími prozaiky i skvělou polskou poezií, včetně slam poetry. K očekávaným hostům patří zejména nestor polské fantasy Andrzej Sapkowski. Autor kultovní ságy Zaklínač se na festival vrací po deseti letech. Polskou kulturní rozmanitost přiblíží také multižánrová Knižní noc, bohatý program zaměřený na děti nebo diskuse o slavné polské reportážní škole.

Stáhněte si anotaci polského programu Samostatnost 1918informace o nových publikacích, které se budou v polském stánku představovat.

Stáhněte si i medailonky a fotografie autorů (prosíme, tam, kde není uveden autor fotografie, uveďte jako zdroj "Archiv autora").