Svět knihy Praha 2020


Gryf v karanténě

Vyjádření k aktuální situaci

 

Zde najdete tiskovou zprávu s vyjádřením našeho zřizovatele Svazu českých knihkupců a nakladatelů, ve kterém se zdůvodňuje zrušení letošního ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha 2020.

Věříme, že nám zachováte přízeň a v příštím roce oslavíme náš svátek knih a čtenářů společně.

Svět knihy, s. r. o.

 

Představenstvo Svazu českých knihkupců a nakladatelů rozhodlo na svém zasedání 1. 4. 2020 o zrušení veletrhu Svět knihy Praha v tomto roce.

V minulých týdnech se uvažovalo o přesunu Světa knihy Praha na říjen, případně na konec srpna. Představenstvo situaci zvážilo se vší zodpovědností a usoudilo, že vývoj je příliš nejistý a ohrožení celé knižní branže příliš vážné, než aby bylo možné uspořádat úspěšný a důstojný veletrh.

V těchto týdnech a měsících bojuje náš obor doslova o přežití. Bez výrazné a rychlé pomoci státu se zhroutí maloobchodní síť a následně to bude mít dominový efekt na distribuce i nakladatele. Projevuje se to už nyní, kdy se finanční toky v oboru prakticky zastavily. Knižní trh dlouhodobě do státního rozpočtu výrazně přispívá, nyní však naléhavě potřebuje pomoc, aby se od příštího roku mohl stát opět aktivním přispěvovatelem státního rozpočtu, ale hlavně také proto, že pestrá nabídka knih má dlouhodobý pozitivní vliv na vzdělanost, konkurenceschopnost a čtenářskou gramotnost. Věříme, že stát knižní trh padnout nenechá. I v případě jeho pomoci však větší část dopadů ponesou sami účastníci knižního trhu. V této chvíli proto nelze odhadnout, v jaké budou potenciální vystavovatelé na podzim kondici a jestli by výdaje spojené s veletrhem chtěli nést. Vedle toho chceme být solidární s knihkupci, kterým by veletrh vzal část tržeb v době, kdy se snad konečně začnou vzpamatovávat z útlumu. Budou potřebovat doslova každou korunu.

Věříme, že veřejnost toto rozhodnutí pochopí a přijde nás v o to větší míře podpořit na Svět knihy Praha konaný v květnu 2021, který se, jak doufáme, stane oslavou přežití našeho oboru.

Jménem představenstva SČKN

Martin Vopěnka, předseda

 

Podpořte českou literaturu aneb Svět knihy představuje české autory

Stáhněte si tiskovou zprávu zde v *.doc nebo v *.pdf

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha musel zrušit konání svého 26. ročníku. Pro českou literaturu a knižní trh jde o klíčovou akci, jeden z vrcholů sezony. Proto jsme se rozhodli zprostředkovat v současné situaci čtenářům literaturu alespoň prostřednictvím online přenosu. Formou krátkého rozhovoru a autorského čtení navštíví české domácnosti výběr tuzemských spisovatelů, zároveň se získají prostředky na podporu knižního oboru i na věnování knih pro vybrané subjekty.

Projekt startuje od středy 8. dubna ve 14:00. Účast v první skupině vybraných autorů přijali Bianca Bellová, Petr Borkovec, Radka Denemarková, Pavla Horáková, Petra Hůlová, Josef Pánek, Petra Soukupová, Petr Stančík a Michal Viewegh.

Projekt startuje od středy 8. dubna ve 14:00 a pokračuje druhou a třetí řadou každý den až do 4. května.

Termíny vysílání na mall.tv/svet-knihy

8.4. Radka Denemarková
9.4. Michal Viewegh
10.4. Josef Pánek
11.4. Pavla Horáková
12.4. Petra Hůlová
13.4. Petr Borkovec
14.4. Petra Soukupová
15.4. Petr Stančík
16.4. Bianca Bellová

17.4. Kateřina Tučková
18.4. Ivan Fíla
19.4. Ondřej Kundra
20.4. Marek Toman
21.4. Iva Procházková
22.4. Markéta Pilátová
23.4. Představuje se Polsko: polská básnířka Zofia Bałdyga
24.4. Představuje se Polsko: Překladatelé Michael AlexaLenka Kuhar Daňhelová čtou z chystaných románů žijícího klasika Wiesława Myśliwskeho a jedné z hvězd současné polské prózy Jakuba Żulczyka

Podrobnosti o autorech druhé skupiny a o jejich čteních si přečtěte zde.

25.4. Martin Reiner
26.4. Jáchym Topol
27.4. Martin Vopěnka
28.4. Klára Smolíková
29.4. Olga Stehlíková
30.4. Radek Malý
1.5. Ota Kars
2.5. Sylva Fischerová
3.5. Miloš Urban
4.5. Štěpán Kučera

Podrobnosti o autorech třetí skupiny a o jejich čteních si přečtěte zde.

Prostřednictvím platformy Donio byla založena sbírka www.donio.cz/svetknihy, kde mohou čtenáři přispět na své oblíbené spisovatele či nakladatele a zároveň pomoci k rozšíření knih potřebným. Ve spolupráci s iniciativou #kulturažije budou na Mall.tv odvysílána ve 30minutovém formátu čtení významných českých autorů.

„V době, kdy se smutkem sledujeme, jak se celý knižní obor ze dne na den dostal vlivem zrušených akcí, zavřených knihkupectví a dalších omezení do zcela kritické situace, prodej knih klesl na minimum a řadě nakladatelství hrozí zánik, jsme se rozhodli uspořádat sbírku na podporu knižního oboru,“ říká ředitel veletrhu Radovan Auer a dodává, „v existenčních problémech je už nyní, díky zastaveným projektům, řada lidí spojených s literaturou - autoři, redaktoři, překladatelé, editoři a další návazné profese.“

„Výtěžek ze čtení autorů využijeme dvěma způsoby. Polovina částky bude určena samotným autorům, druhá polovina poputuje na nákup knih českých spisovatelů a knih z produkce menších nakladatelů, které současná situace ohrožuje nejvíce. Knihy budeme následně distribuovat seniorům, dětem v ústavní péči nebo například osamělým lidem v karanténě,“ vysvětluje Radovan Auer záměr, jak konkrétně s obnosem získaným ze sbírky naloží.

Ve hře je šance setkat se s autory v rámci aktivit společnosti Svět knihy i osobně. Pokud to podmínky dovolí, zářijový termín 3. ročníku veletrhu Svět knihy Plzeň by organizátoři rádi zrealizovali.

Více informací na www.donio.cz/svetknihy

Fotografie autorů první skupiny najdete zde - kredit prosím uvádějte Svět knihy (platí i pro druhou skupinu, jejíž portréty najdete pod jednotlivými jmény)

 

 

 

Druhá tisková zpráva (4. 3. 2020)

Druhá tisková zpráva v pdf

Svět knihy Praha 2020 ukáže různorodost polské literatury.
Hlavní hvězdou bude Andrzej Sapkowski

Program, který od 14. do 17. května zaplní výstaviště v Holešovicích, vzniká v česko-polské spolupráci. Jeho poznávacím znamením je různorodost. Návštěvníci se setkají s autory populárních detektivek, nejzajímavějšími prozaiky i skvělou polskou poezií, včetně slam poetry. K očekávaným hostům patří zejména nestor polské fantasy Andrzej Sapkowski. Autor kultovní ságy Zaklínač se na festival vrací po deseti letech. Polskou kulturní rozmanitost přiblíží také multižánrová Knižní noc, bohatý program zaměřený na děti nebo diskuse o slavné polské reportážní škole.

Stáhněte si anotaci polského programu Samostatnost 1918 a informace o nových publikacích, které se budou v polském stánku představovat.

Stáhněte si i medailonky fotografie autorů (prosíme, tam, kde není uveden autor fotografie, uveďte jako zdroj "Archiv autora").

 

První tisková zpráva

První tisková zpráva v pdf

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha vstupuje do 26. ročníku. Od 14. do 17. května 2020 na výstavišti v Holešovicích opět nabídne zajímavá setkání se zahraničními i tuzemskými autory a jejich tvorbou. Za hlavní téma si festival letos zvolil Střed/t světa. Zabývat se bude oběma významy, které toto spojení při vyslovení evokuje, tedy „středem“ i „střety“ současného světa. Vybrané téma navíc souzní i s letošním čestným hostem, jímž je Polsko. Na Svět knihy Praha se naši sousedé vracejí po deseti letech díky spolupráci s knižním veletrhem ve Varšavě. K česko-polské spolupráci odkazuje i letošní vizuál.

Svět knihy Praha 2020 logo rgb

Fotografie z předchozího ročníku naleznete v press centru na tomto odkazu.

Nové logo a vizuál s gryfem můžete stáhnout ZDE.

Celkový počet návštěvníků loňského ročníku přesáhl číslo 51 tisíc a výstavní plocha se rozprostřela do téměř 4 tisíc m2, na nichž se představilo 461 vystavovatelů.

Svět knihy Praha 2020 gryf rgb

Logo Svět knihy Praha 2020

Vizuál s gryfem

 

 

Svět knihy Praha 2019

Rekordní Svět knihy Praha 2019 Závěrečná tisková zpráva

TZ ve formátu pdf zde

SVĚT KNIHY PRAHA 2019 v číslech

Celkový počet návštěvníků: 51.000

Veletrh:
Počet vystavovatelů: 461
Počet expozic: 214
Výstavní plocha: 3 790 m2

Literární festival:
Počet účinkujících: 769
Počet programů: 685
Počet výstav: 17

Zúčastněné země a regiony (vystavující nebo zapojené do programu):

Argentina, Belgie, Brazílie, Česká republika, Čína, Dánsko, Dominikánská republika, Finsko, Francie, Guatemala, Chile, Indie, Irsko, Izrael, Keňa, Kolumbie, Kuba, Kypr, Maďarsko, Mexiko, Německo, Nigérie, Norsko, Peru, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Rakousko, Řecko, Skotsko, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, Ukrajina, USA, Velká Británie

Celkem se na veletrhu a festivalu prezentovali hosté ze 39 zemí a regionů světa.